Супа топчета е класика в българската кухня. Приготвена добре, тази супа е вкусно и питателно ястие.
Супа топчета е традиционна българска супа, приготвено от омесена с подправки кайма, бульон, зеленчуци, макаронени изделия, подправки, която след като стане готова се застройва с яйце, брашно, и кисело мляко.
Едно от най-популярните ястия в България, тя е известна поне от 30-те години на XX век, като сегашното ѝ наименование се утвърждава през 70-те години.
Супа топчета, най-вероятно е от гозбите, които присъстват на семейната трапеза във всяко домакинство. И както всяко друго традиционно ястие, така и това се приготвя по различни семейни рецепти , които се предават от поколение на поколение.
Продукти за 6-8 порции:
- 300 гр. кайма смес Родопа Троян
- 1 яйце
- 100 мл. олио
- 100 гр. (голяма глава) кромид стар лук
- 2 моркова
- 2-3 картофа
- 1 домат
- 1 зелена чушка (може и червена, но ще се отрази на вкуса)
- 100 гр. целина
- 80 гр. (1 кафена чаша) ориз
- 50 гр. магданоз
- 1 ч.л. суха чубрица
- 2 гр. черен пипер (смлян)
- 30 мл. оцет
- 30 гр. сол
Топла застройка:
- 1 пълна супена лъжица брашно
- 1 яйце
- 1 ч.ч. кисело мляко
- 1 с.л. олио (масло)
Как да приготвим супа топчета
- Като начало е необходимо да приготвим малки топчета от кайма за супата за супата.
- Смесваме каймата с ½ от ориза, ½ глава ситно нарязан лук, 1 яйце, ситно нарязания магданоз и черен пипер. Омесвате добре и оставяте сместа да престои около 40 минути, след което от нея оформяте малко топчета (приблизително с големината на лешник).Внимаваме с размера на топчетата, защото при варенето уголемяват размера си.
- За да получим хубав цвят на супата е важно да задушим моркова в малко мазнина. По този начин каротинът, който се съдържа в морковите, става по-лесно усвоим за организма.
- В подходяща тенджерка изсипваме олиото, загряваме леко и прибавете настъргания морков заедно с 1-2 с.л. вода. Така ще избегнем запържването. Разбъркваме постоянно, докато мазнината се насити в хубав оранжев цвяти.
- Прибавяме нарязаните на ситно лук, целина и чушка и още малко вода отново с тази цел – да не запържваме. Когато зеленчуците омекнат и останат почти на мазнина, добавете 2 л. вода и оставяме течността да заври.
- След като зеленчуците поврат 5 минути към врящия бульон добавяме внимателно топчетата, като след като ги пуснем във водата ги разбъркваме съвсем леко, за да не се слепят.
- Допълнително мазнина към супата не се добавя, тъй като по време на варенето малките топчета от кайма пускат мазнина, която е напълно достатъчна. След като супата отново заври добавяме и останалия ориз, а след още 10 минути и ситно нарязания домат.
Готовата класическа супа топчета задължително се застройва!
Застройката се приготвя като разбиваме яйцето и киселото мляко, добавяте 2-3 черпака от поизстинания бульон на тънка струйка при непрекъснато бъркане, след което така получената смес връщате отново към супата (не трябва да е вряща в никакъв случай, за да не се пресече!).
Може да застроим супата като ползваме за приготвянето ѝ само жълтъците, така ще сте спокойни, че застройката няма да се пресече.
Преди сервиране може да овкусите, а и украсите всяка купичка супа топчета със смлян черен пипер и ситно нарязан магданоз.