Вкусна и лесна рецепта за качамак с царска сланина по Троянски
Качамакът с царска сланина по Троянски е от онези ястия, на които човек запомня името от първия път. Дояжда му се точно заради специфичния му вкус.
Качамакът с царска сланина е много вкусно доказателство и човек струва си да се замисли за това, което са яли нашите баби и дядовци. Не е нужно едно ястие да е сложно, да се ползват скъпи продукти или пък в него непременно да има месо, за да бъде вкусно.
Тайните на вкусния качамак са две – да има много сирене и мазнина. Ако спазвате това правило, няма как да сбъркате. Лошо направеният качамак е този, на който мазнината и сиренето му са недостатъчни и има натрапчив вкус на царевица, затова не ги пестете. Ние за разкош добавихме и царска спланина Родопа Троян.
Най-важното обаче е да има с кого да го споделите, защото този кулинарен шедьовър не е за сам човек. Насладата не е същата. Затова Ви желаем добри приятели и добър апетит! Върви чудесно с чашка троянска ракия или младо вино🍷.
Продукти:
- Царска сланина Родопа Троян
- 200гр царевичен грис
- 200 гр кашкавал или сирене
- 1л вода
- 1 ч.л. сол
Приготовление
- водата завира със солта
- царевичният грис се изсипва във врящата водаи се вари( на слаб огън) 2-3 минути при непрекъснато разбъркване
- сланината се запържва
- свареният царевичен грис се прехвърля в дулбоки купи, поръсва се със кашкавала и запържена сланина
Ползи от консумацията на сланина
Сланината е продукт, сравнително богат на хранителни вещества, голяма част от които особено важни за нормалното функциониране на нашия организъм. Например, в състава свинската сланина могат да бъдат открити в завидно количество витамини А,Д и Е, минерали (натрий, калий, фосфор, магнезий, цинк и селен), аминокиселини (сравнително голям брой аминокиселини, голяма част от които незаменими, като в най-голямо количество са аланин, аргинин, валин, глицин, пролин и треонин) и органични киселини (аспаргинова и глутаминова киселина).
1. Затопля
Една от основните причини да се препоръчва консумацията на сланина през студения сезон е нейният затоплящ ефект. Тя е доста ценен продукт по отношение на калоричността и е отличен източник за производство на енергия. Достатъчни са само няколко филийки от нея, за да се затоплите по-бързо.
2. Укрепва имунната система
Благодарение на високото си съдържание на селен, сланината перфектно укрепва имунната система на организма, предпазвайки го от вируси. И ако я консумирате с чесън, тогава изобщо няма да оставите никакъв шанс на вирусни инфекции да ви повалят.
3. Помага при настинки
Ако сте настинали, мазнините в сланината ще ви помогнат да се възстановите по-бързо. Още в древни времена настинките и усложнения след тях са били лекувани със сланина и свинска мас.
4. Възстановява отслабналия организъм
Установено е, че мазнините действат много по-добре от повечето лекарства. Може да разчитате на сланината за бързо възстановяване след сериозни заболявания. Тя е особено полезна при заболявания, придружени със загуба на тегло и изтощение. Същевременно нейната употреба не се свързва със странични ефекти.
5. Дава енергия
През зимата често нямаме достатъчно енергия и чувстваме постоянна умора. В 1 грам сланина се съдържат цели 9 ккал енергия. Освен това енергията, доставена от мазнините, се изразходва постепенно през целия ден.
6. Повишава метаболизма
Друга причина да консумирате сланина е нейното свойство да ускорява метаболитните процеси в организма. Всъщност, както знаете, през студения сезон метаболизмът се забавя и за да се засили се препоръчва ежедневно да консумирате по няколко парчета сланина. Поради съдържащите се в нея мастни киселини и фосфолипиди, не само се ускорява метаболитната активност, но също така се повлиява положително върху баланса на холестерола в организма. По този начин се насърчава детоксикацията на черния дроб чрез неутрализиране на токсините.
7. Запълва липсата на витамини
Знаете ли, че сланината е богат източник на витамини А, D, Е и каротин? Мазнините в нея спомагат и за запълване на витаминните запаси в организма, които се изразходват през зимата.
8. Насърчава загубата на тегло
Противно на общоприетото схващане, че от мазнините се пълнее, те помагат да отслабнете. И това е много важно през зимата, когато тялото работи на бавни обороти. Свинската мас помага за оптимизиране на храносмилането, подобряване на баланса на мазнините и контрола на апетита.
9. Засища бързо
Мазнините засищат бързо глада и по този начин ни спасяват от преяждане. Ето защо сланината може да бъде чудесна опция закуска през зимата. Ако искате да избегнете преяждането, просто хапнете няколко филийки сланина или бекон преди основното хранене.
10. Подобрява състоянието на кожата
Зимният сезон е огромно предизвикателство за кожата, особено когато тя е склонна към лющене, сухота, зачервяване. Полиненаситените мастни киселини в сланината съдействат за борба с негативните ефекти от ниските температури. Те имат положителен ефект върху липидната обвивка на кожата и подобряват нейния локален имунитет.
Какво е качамак?
Качамакът е традиционно балканско ястие, което може да се срещне освен в България, но и в Турция, Румъния, Сърбия, Македония, Босна и Черна гора. Качамакът се приготвя от царевично брашно или грис, което се смесва с вода и се вари на котлона, докато стане гъста каша.
Качамакът обикновено се сервира със сирене, масло и червен пипер, но може да има и други добавки като извара, кашкавал, пръжки или гъби. Качамакът е много засищащо и хранително ястие, което може да се консумира за закуска, обяд или вечеря.
Каква е историята на качамака?
Качамакът има интересна история на разпространение и приемане в различни страни. Според някои източници, качамакът се налага в България през XVIII век с навлизането на царевицата като земеделска култура и е била добра алтернатива за бързо приготвяне на хляб. Преди появата на царевицата, се е приготвял от просеник, като се е забърквала каша от просено брашно и вода и след това се е пекла.Царевицата пък е донесена от Америка от Христофор Колумб през XV век и се разпространява в Европа и Азия през следващите столетия.
В различните страни качамакът получава различни имена, като например:
- полента в Италия,
- мамалига в Румъния или
- кукуруза в Русия.
Легенди и митове около качамака
Според една легенда
Качамакът е създаден от българския хан Крум, който е заповядал на своите войници да смесят царевично брашно с вода и да го варят на огън, за да получат енергия и издръжливост за битките срещу византийците.
Според друга легенда
Качамакът е дар от боговете, които са го изпратили на земята, за да спасят хората от глад. Когато хората са го опитали, са се влюбили в него и са го нарекли „качамак“, което означава „божествен“.
Според един мит
Качамакът е символ на богатство и плодородие, защото царевицата е златиста и родовита растение. Затова качамакът се сервира на сватби, рождени дни и други празници, за да донесе късмет и благополучие.
В кои други страни се яде качамак?
В началото споменахме за разпространението на качамака на Балканите. Но той се среща също и в Италия, където се нарича полента и може да се поднесе с гъби, луксозни сирена или различни видове месо.
А в Румъния качамакът е познат като мамалига и е символ на румънската национална кухня. Мамалигата може да се яде самостоятелно или да се комбинира с други ястия, като например сарма или мититеи.
Руския качамак е кукуруза или кукурузная каша
Кукурузата се използва за приготвяне на различни блюда, като например супи, каши, оладьи, пироги и други. Едно от най-популярните блюда от кукуруза в Русия е кукурузная каша или кукурузный каша. Това е вид зърнена каша, която се приготвя от царевично брашно или грис, което се смесва с вода и се вари на котлона до получаване на гъста маса. Кукурузная каша може да се подправя с масло, мед, конфитюр, сметана или други добавки по вкус.